Τρίτη, 04 Ιουλίου 2023

Το Γραφείο Αστικής Ανθεκτικότητας του Δήμου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Τμήμα Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης (υπό την επιστημονική επίβλεψη του αναπληρωτή καθηγητή Διονύση Λατινόπουλου και της προέδρου του Τμήματος, Καθηγήτριας Ελισάβετ Θωίδου) και στο πλαίσιο της τεχνικής βοήθειας από το Σύμφωνο των Δημάρχων, Policy Support Facility-Covenant of Mayors διοργάνωσαν βιωματικό εργαστήριο στις 4 Ιουλίου 2023, στο χώρο του Ok!Thess.

Στόχος του εργαστηρίου ήταν να μελετηθούν τα κοινά οφέλη της κλιματικής ουδετερότητας και της προσαρμογής στη κλιματική αλλαγή. Συγκεκριμένα, μέσω του εργαστηρίου διερευνήθηκε ο ρόλος του αστικού σχεδιασμού στην αξιολόγηση, υιοθέτηση και ενσωμάτωση πρακτικών, μέτρων και πολιτικών κλιματικής ουδετερότητας και προσαρμογής στη κλιματική αλλαγή στον αστικό ιστό της Θεσσαλονίκης. Ταυτόχρονα συζητήθηκε το σχέδιο δράσης του Δήμου Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο συμμετοχής του στην Ευρωπαϊκή Αποστολή "κλιματικά ουδέτερες & έξυπνες πόλεις μέχρι το 2030"(NetZero Cities) και την Αποστολή της Ε.Ε. για την Προσαρμογή στην κλιματική αλλαγή (Mission Adaptation). Οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΤΜΧΑ καθώς και οι υποψήφιοι διδάκτορες του Τμήματος κατέγραψαν ιδέες και πρότειναν δράσεις γύρω από τις θεματικές της κυκλικής οικονομίας, της πολιτιστικής κληρονομίας και του τουρισμού καθώς και του περιβάλλοντος και των χρήσεων γης.

23/06/2023